(No reviews yet) Write a Review
SKU:
31611
UPC:
MPN:
87226
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-01
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-02
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-03
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-04
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-05
  • Halco-87226-96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED-image-06
Frequently bought together:
Description
  • Retrofit for existing fluorescent lamps.
  • Not compatible with ballasts, requires line voltage.
  • Requires double ended power, can work with shunted or non-shunted sockets.
  • Includes both Fa8 and R17d endcaps.
  • Power adjustable: 24W, 32W, and 40W.
  • Tunable color temperature: 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, and 6500K
  • 50,000-hour long life rating.
  • Backed by a 5-year limited manufacturer warranty.
Icon of ballast bypass operation type
Lampholder types for linear tube lights.Diagram of double-ended wiring
Specifications
SKU 31611
Manufacturer Halco Lighting Technologies
Brand ProLED
Manufacturer Part Number 87226
Model / Product Code 96T8-40S-8CS-DE-BYP3-LED
UPC 807154872268
Light Technology LED
Lamp Shape T8
Wattage 24 W, 32 W, or 40 W
Equivalent Wattage 59 W / 86 W / 96 W
Replaces F96T8 / F96T12
Base Code Fa8 & R17d
Base Type Single Pin & High Output
Voltage 120/208/240/277 V
Operating Temperature -4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
Operation UL Type B
Color Temperature 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, or 6500K
CRI 80+
Lumens 3500 to 5500
Lumens per Watt 146
Beam Angle 210°
Life Hours 50000
Nominal Length 8 ft.
Length 96 in.
Diameter 1 in.
Fixture Rating Enclosed
Location Rating Damp
Power Factor >0.9
THD N/A
Wiring Double Ended
Compatible Sockets Shunted or Non-Shunted
Material Glass
Lens Frosted
Dimmable No
Dimming Type N/A
UL Yes
ETL No
NSF Yes
RoHS Yes
FCC Yes
Energy Star No
DLC Yes
DLC ID S-C86TXV
Warranty 5-Year
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Lamp Shape:
T8
Operation Type:
Type B (Bypass)
Wiring Method:
Double Ended
Wattage:
24 W, 32 W, or 40 W
Length:
96 in.
Lumens:
Lumens per Watt:
146
Life Hours:
CRI:
80+
Color Temperature (CCT):
3000K, 3500K, 4000K, 5000K, or 6500K
Voltage:
120/208/240/277 V
Base Type:
Interchangeable (Fa8 & R17d)
Dimmable:
Yes
Equivalent:
96 W