(No reviews yet) Write a Review
SKU:
31131
UPC:
MPN:
KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Keystone-KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W-image-01
  • Keystone-KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W-image-02
  • Keystone-KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W-image-03
  • Keystone-KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W-image-04
  • Keystone-KT-ALED290PS-L2-OSB-PMA-8CSB-VDIM-P-W-image-05
Frequently bought together:
Description
  • Field adjustable power switch to select between 185W, 210W, and 290W outputs.
  • Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs with a 100,000 life hour rating.
  • Type III light distribution for a wide and rounded light pattern, Type IV and Type V included.
  • Dark Sky friendly with zero up light.
  • Excellent replacement for 400 watt to 1000 watt HID fixtures.
  • 0-10VDC dimming standard.
  • Includes an adjustable, universal pole mount pre-installed.
  • Integrated NEMA/ANSI C136.10 7-pin twist-lock receptacle with 3-pin photocell and shorting cap.
  • 5-year, limited manufacturer warranty.
Listings & Certifications
UL
logo of the Underwriters Laboratory
DLC
logo of Design Lights Consortium
IP65
Ingress Protection 65 logo
RoHS
logo of RoHS
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Manufacturer:
Keystone Technologies
Brand / Product Series:
Keystone
MPN:
Model:
Wattage:
185/210/290 Watt
Metal Halide Equivalent:
400-1000 Watt
Lumens:
22,970 to 44,770
Efficacy:
124-151 lumens / Watt
Color Temperature (CCT):
3000/4000/5000 Kelvin
Life Rating:
100,000 Hours
CRI:
80+
Light Distribution:
Type III, IV, or V
BUG Rating:
Varies
Voltage:
120/208/240/277
Frequency:
N/A
Power Factor:
>0.95
THD:
<20%
Surge Protection:
6kV
Operating Temperature:
-40°F to 122°F
Dimmable:
Yes, 0-10V
NEMA Receptable:
Included with shorting cap.
Photocontrol:
Included.
Motion Sensor:
Compatible, not included.
Housing Material:
Aluminum
Finish:
White
Lens Material:
N/A
IP Rating:
IP65
Location Rating:
Wet
Mounting:
Universal pole mount included.
Length:
15.70 in.
Width:
11.18 in.
Height:
3.30 in.