Keystone - 36 in. Frosted LED Sign Lamp - F36T12/HO Replacement - Double Sided | Bypass (Type B) - 4000K, 5000K, or 6500K - 12 Watt - 120-277 Volt - KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
31079
UPC:
MPN:
KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Keystone-KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2-image-01
  • Keystone-KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2-image-02
  • Keystone-KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2-image-03
  • Keystone-KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2-image-04
Frequently bought together:
Description
SKU 31079
Brand Keystone
MPN KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2
UPC 843654163291
Model KT-LED12T8-36P2SF-8CSK-DX2
Length (Nominal) 36 in.
Length (Actual) 33.72 to 33.91 in.
Diameter 1.14 in.
Lamp Shape T8
Lumens 1700
Average Life 50,000 Hours
Wattage 12W
Equivalent T8HO, T12HO
Color Temperature 4000K/5000K/6500K
Operation Type Ballast Bypass
Wiring Single or Double Ended
Voltage 120-277V
CRI 80
Power Factor >0.9
THD <20%
Beam Angle 360°
Base Code R17d
Base Type Recessed Double Contact
Finish Clear
Material Frosted
Location Rating N/A
DLC Listed No
DLC ID N/A
Dimmable No
RoHS Compliant No
cULus Listed Yes
NSF Certified No
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Length:
36 in.
Lamp Type:
Sign Retrofit
Lamp Shape:
T8
Wattage:
12 W