Keystone KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM 8ft. LED Vapor Proof - Power and Color Select | (3) 59W T8 Equivalent - 120-277 Volt - Wet Location - IP66 - NEMA 4X - NSF Rated
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
31146
UPC:
MPN:
KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
  • Keystone-KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM-image-01
  • Keystone-KT-VTLED75PS-4A-8CSA-VDIM-image-02
  • Keystone-KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM-image-03
Frequently bought together:
Description
  • Field adjustable power switch to select between 54W, 75W, and 90W outputs.
  • Includes mounting hardware, cordgrip, and hole plug for out-of-the-box installation.
  • Long-life, high-efficacy LEDs with a 100,000 life hour rating.
  • Excellent replacement for 3-lamp 59 Watt (T8) fluorescent fixtures.
  • 5-year, limited manufacturer warranty.
Listings & Certifications
UL
logo of the Underwriters Laboratory
IP66
Ingress Protection 66 logo
NSF
NSF logo
DLC
DLC logo
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Manufacturer:
Keystone Technologies
Brand / Product Series:
Keystone
MPN:
KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM
Model:
KT-VTLED90PS-8A-8CSA-VDIM
Wattage:
54/75/90 Watt
Equivalent:
(6) F32T8 or (3) F96T8
Lumens:
Efficacy:
131-141 lumens / Watt
Color Temperature (CCT):
3500/4000/5000 Kelvin
Life Rating:
100,000 Hours
CRI:
80+
Voltage:
120/208/240/277
Frequency:
N/A
Power Factor:
>0.95
THD:
<20%
Surge Protection:
N/A
Operating Temperature:
-40°F to 122°F
Dimmable:
Yes, 0-10V
Options:
Standard
Mounting:
Surface / Suspension
Housing Material:
Plastic
Finish:
Gray
Lens Material:
Polycarbonate
IP Rating:
IP66
Location Rating:
Wet
Nominal Length:
8 ft.
Length:
94.49 in.
Width:
3.5 in.