  • RAB-HIDFA-36S-E26-8CCT-BYP-5SP-image-01
  • RAB-HIDFA-36S-E26-8CCT-BYP-5SP-image-02
  • RAB-HIDFA-36S-E26-8CCT-BYP-5SP-image-03
  • RAB SPIR-S | Passive Infrared (PIR) Occupancy Sensor for RAB LED Corn Bulbs
  • RAB SMW-S | Microwave (MW) Occupancy Sensor for RAB LED Corn Bulbs
  • RAB DAYLIGHT-S | Photocell Daylight Sensor for RAB LED Corn Bulbs
  • RAB SP10KV | 10kA and 10kV Rated - IP67 Rated - 3-Lead - Surge Protector
  • RAB XFMR200-480-277 | 480 Volt to 277 Volt - IP67 Rated - Step Down Transformer
Frequently bought together:
Description
Key Features
  • Replaces traditional metal halide or high pressure sodium HID lamp.
  • Field adjustable via dip switch 3000K/4000K/5000K.
  • Lamp includes on board low-voltage AUX port for lamp-level sensor accessories (select models).
  • Rated for use in enclosed fixtures in dry or damp locations.
  • 4kV surge protection built in.
  • 50,000-Hour lifespan.
  • Environmentally friendly, no mercury used.
  • UL Listed, DLC Listed (select models).
  • Dimmable via Lightcloud Blue mobile app.
  • 5-Year, No-Compromise Warranty.
Specifications
SKU 28642
Brand RAB
Catalog Number HIDFA-36S-E26-8CCT-BYP/5SP
Model Number H20033(HIDFA-36S-E26-8CCT-BYP/5SP)
UPC 192552026932
Wattage 18, 27 or 36W
Equivalency 75, 125, or 150W
Lumens 2610, 3915, or 5220 lm
Efficacy 145 lm/W
Color Temperature 3000, 4000, or 5000K
CRI 80+
Lifespan 50,000 hours
Product Type LED HID
Bulb Type Corn Cob
Bulb Shape Omni-Directional
Base Type Medium
Base Code E26
Base Swivel No
Beam Angle 360°
Length 7.88"
Width 3.38"
Height 3.38"
Operation Type UL Type B - Ballast Bypass
Burn Position Universal Burn
Sensors via low-volt AUX port, sensors sold separately.
Minimum Compartment Size 8" x 8" x 11.02"
THD <30%
Power Factor >0.9
Input Voltage 120/208/240/277
Operating Frequency 50/60Hz
Operating Temperature -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
Surge Protection 4kV built in
Dimmable No
Safety Listings UL
Environment Rating Damp
Fixture Rating Enclosed
IP Rating IP64
DLC No
DLC ID N/A
FCC Yes
RoHS Yes
Energy Star No
NSF N/A
California Status Lawful for sale in California.
Title 20 / 24 Not regulated.
Warranty Length 5-Years
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Lamp Shape:
Corn Cob
Operation Type:
Type B (Bypass)
Wattage:
18, 27 or 36W
Lumens:
2610, 3915, or 5220 lm
Lumens per Watt:
145
Life Hours:
50,000
Color Temperature:
Tunable White
Voltage:
120/208/240/277
CRI:
80+
Base Type:
Medium
Dimmable:
No
Equivalent:
75, 125, or 150W